top of page

SAME JUDO CUP 

SAME JUDO CUP - POCZĄTEK PRZYGODY

Stworzenie dużego i liczącego się w skali ogólnopolskiej turnieju judo dla dzieci jest nie lada wyzwaniem, ale dla Rekinów to za mało. Tworzeniu koncepcji naszego flagowego wydarzenia od początku towarzyszyła wizja wydarzenia światowego.

Zaczęliśmy małymi krokami – 3 kwietnia 2016 na hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 4 w Markach odbyła się pierwsza edycja SameJudo Cup. Udział wzięło w niej blisko 500 zawodników z 40 klubów polskich i zagranicznych. Wśród gości spoza kraju gościliśmy ekipy z Belgii, Rosji, Rumunii, Węgier, Grecji, Szkocji oraz Ukrainy! Znakiem rozpoznawczym SameJudo Cup stała się perfekcyjna organizacja.

Gościem honorowym naszgo turnieju był Paweł Nastula – Mistrz Olimpijski, Mistrz Świata i Mistrz Europy. Adepci najpiękniejszej dyscypliny sportu jaką jest judo mieli okazję uścinąć dłoń mistrza, zdobyć jego autograf i zrobić zdjęcia.

Od samego początku wysiłki organizatorów wspierali Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ambasada Japonii w Polsce oraz Burmistrz Miasta Marki, obejmując honorowy patronat nad tym wydarzeniem.

O nagłośnienie medialne zadbali nasi patroni: Czwórka – Polskie Radio, Radio FAMA Wołomin 94,7 FM oraz TVP3 Warszawa.

10252158_1516640481978732_20065308917044
SAME JUDO CUP 2
medal.png

Już w trakcie pierwszej edycji turnieju podjęta została decyzja, że kolejna edycja będzie dwudniowa. Ogromne zainteresowanie klubów pierwszą edycją oraz chęć zapewnienia doskonałej organizacji sprawiły, że nie wszyscy chętni mogli wystartować w roku 2016. Jednocześnie intensywna współpraca z klubami zarganicznymi sprawiła, że w drugiej edycji uczestniczyli sportowcy z ponad 20 krajów, m. in. z Rosji, Ukrainy, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Serbii, Finlandii, Irlandii, Włoch, Litwy, Mołdawii, Rumunii, Francji, Szwajcarii, Czech, Łotwy, Czarnogóry oraz Wielkiej Brytanii.

Zgłoszenia do turnieju ponownie zostały zamknięte kilka dni przed wstępnym terminem po osiągnięciu limitu 1000 uczestników. O poziomie sportowym wydarzenia świadczy fakt, że już ok. 1/3 uczestników to zawodnicy zagraniczni, a większość klubów wystawiła tylko po kilku-kilunastu najlepszych zawodników.

Organizacja tak wielkiego wydarzenia niemożliwa by była bez zaangażowania sponsorów głównych – ASKO S.A. oraz Victoria Dom. Dzięki współpracy z partnerami uczestnicy zawodów otrzymali przepiękne medale i wspaniałe nagrody rzeczowe.

Turniej został oficjalnie objęty patronatem honorowym przez Ambasadę Japonii – Wydział Kultury, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął również Pan Jacek Orych Burmistrz Miasta Marki, który zaszczycił nas swoją obecnością w czasie trwania zawodów.

Po raz kolejny zadbaliśmy również o współpracę z patronami medialnymi: ipla, Cyfrowy Polsat, TVP Warszawa oraz RDC.

Po raz pierwszy przy okazji turnieju współpracowaliśmy z fundacją Judo – Sport Walki z Rakiem. W trakcie wydarzenia zebraliśmy 17,5 litra krwi dla Wojtka Ryszewskiego.

SAME JUDO CUP 3

Dwie edycje zakończone wielkim sukcesem organizacyjnym zawiesiły bardzo wysoko poprzeczkę przy trzeciej edycji. Czy uda się powtórzyć doskonałą organizację? Według opini uczestników – udało się
i nasz turniej był ponownie chwalony za doskonałą organizację już w trakcie wydarzenia.

W roku 2017 po raz pierwszy przygotowaliśmy uroczystość otwarcia pozwalającą nam wprowadzić flagi uczestniczących krajów, których tym razem było 15. O poziomie zawodów świadczy fakt, że zgłoszeń ponad 1000 uczestników dokonało aż 71 klubów z 15 krajów. Udział tak wielu klubów oznacza, że w rywalizacji brali udział najlepsi przedstawiciele swoich kategorii wiekowo-wagowych w danych klubach. Ciekawostką jest również, że w pierwszej 10 klasyfikacji generalnej znalazły się tylko 2 kluby z Polski. Zwycięzcy ponownie opuszczali podium ze wspaniałymi nagrodami – pięknymi odlewanymi medalami oraz judogami.

Rangę naszego wydarzenia podkreślały również partonaty honorowe udzielone przez Ministerstwo Sportu i Turystyki Bańka, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Ambasadę Japonii – Wydział Kultury, a także Burmistrza Miasta Marki.

Jeszcze przed rozpoczęciem turnieju o jego promocję zadbała Radio FAMA Wołomin 94,7 FM. Wydarzenia pierwszego dnia turnieju relacjonowaliśmy na żywo dzięki współpracy z FighTime.pl – Telewizja sportów walki. Studio telewizyjne oraz widowiskowe walki pokazywane na żywo to nowość na zawodach dzieci, dzięki której promocja tej pięknej dyscypliny sportu sięgała tego dnia daleko poza Miasto Marki.

28827587_1782821285360649_73462722536854
SAME JUDO CUP 4
sjc 4 plakat 3_edited.jpg

Teraz to już trzy edycje turnieju, każda następna lepsza, większa, mocniejsza od poprzedniej. Czwarta nie mogła tego trendu nie podtrzymać, jednak faktyczna skala wydarzenia przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. 

W dniach 23-24 marca 2019 roku Marki stały się polską stolicą judo. Na pięciu matach przygotowanych w Hali sportowo-widowiskowej im. Bożeny Markiewicz w Markach zobaczyliśmy zmagania 1240 zawodników z 21 krajów. O poziomie zawodów niech świadczy fakt, że z 86 klubów obecnych na zawodach aż 50 to kluby zagraniczne. Mieliśmy zaszczyt gościć zawodników nie tylko z Europy - w tym z wiele klubów z bardzo mocnej Rosji i Ukrainy, ale także aż 9 klubów z Azji - z Mongolii, Kirgistanu i Kazachstanu! Ekipy z odległej Azji nie są częstymi gośćmi w Polsce, tym bardziej cieszy nas fakt, że niezwykle chętnie zapowiadali chęć ponownego udziału w zawodach.

O poziomie sportowym zawodów świadczą również organizacje i osoby, które wsparły naszą imprezę patronatem honorowym:
Ministerstwo Sportu i Turystyki Witold Bańka
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
Ambasada Japonii - Wydział Kultury
Polski Komitet Olimpijski
Jacek Orych Burmistrz Miasta Marki

                                                   Dziękujemy! 

W tak mocnych zawodach najlepszych zawodników turnieju uhonorowaliśmy wspaniałymi nagrodami.
W tym roku zawodnicy stający na podium opuszczali halę zmagań z pięknymi odlewanymi medalami (one też stały się nieodłącznym elementem SJC),   dyplomem oraz pamiątkową saszetką. Mistrzowie w swoich kategoriach wiekowo-wagowych nagrodzeni zostali dodatkowo voucherami na judogi oraz biletami wstępu do parku trampolin.

 

Zdecydowanie była to największa, najlepiej zorganizowana, najchętniej odwiedzana i najmocniejsza sportowe edycja SameJudo Cup. 
Echa turnieju wracały do nas jeszcze bardzo długo po zakończeniu turnieju, między innymi dzięki wsparciu medialnemu. Transmisję online oglądano w 46 krajach, a licznik widzów poszybował niemal 500 000 według oficjalnych danych.  O naszej imprezie nie zapomnieli również widzowie TVP3 Warszawa, Tuby Marek oraz Telewizji Republika. 
 

Pierwszy raz w historii SameJudo Cup po turnieju zorganizowaliśmy camp, w którym uczestniczyło ponad 100 zawodników z Polski, Ukrainy, Bułgarii, Gruzji, Kirgistanu, Kazachstanu oraz Mongolii.

SAME JUDO CUP 5

SAMEJUDO CUP 5

sjc 5 plakat.jpg
logo.png
bottom of page